8719

Kimchi ve Tarihi

Kimchi’nin Hikayesi

Kimchi, Kore’nin en iyi bilinen gıdalarından biridir. Koreliler hemen hemen her yemekte kimchi tüketirler. 1988 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda yabancı binlerce kişi için yapılmıştır. Bol baharatlı olmasıyla bilinir.

Orijinal Kimchi

Kimchi, vitamin ve mineraller açısından zengindir. Salamura sebze ve bir tür olarak kimchi, Kore’de 7.yüzyıl civarında doğdu.

Aşamaları

Kimchi, ilk aşamada sadece tuzlu sebze gibiydi ancak 12.yüzyılda bazı baharatlar ile yeni bir tat ve görünüm kazandı. 18.yüzyılda sıcak kırmızı biber kimchi için önemli baharatlardan biri oldu. 19.yüzyılda ise Çinliler’in de etkisiyle kimchiyi bugünkü bildiğimiz haline geldi.

Kimchi Neden Kore’de ?

1. Kore’de sebzelere değer verilirdi, bu yüzden sanayi ile tarım gelişmişti.
2. Kimchi yaygın olarak yetiştirilen bir sebzeydi.

Tarihi dönemler

Kore Yarımadası üzerinde, Üç Krallık Dönemi’nden önce, kimchi alanındaki gelişmelerin bildirilmesiyle tarım kültürü başlamış oldu. Soğuk kış günlerinde, sebze depolama teknolojisiyle kolayca taşınıyordu.

Antik Zamanda Kimchi

Bu eski zamanlarda Kimchi ve gelişim sürecini tanımlamak için, tarihi kayıtlar zor bulunur. Ama biz onları tuzlu sebze gibi sayabiliriz.

Üç krallık Dönemi 

Kimchi ile ilgili ilk kaydı bulunan Üç Krallık Dönemi M.Ö. 57 – 668 tarihleri arasındadır. Kayıt söyledir “ Koguryeo İnsanları midelerindeki birayı, saçlarındaki kepeği asit gibi temizlemek için kimchi kullanırlar.” 

Kimchi ve Goryeo 

Koguryeo gibi doğrudan kayıt olmamasına rağmen tip kitabı Hanyakgugeupbang da “Kimchi iki türdür; jangajji (soya sosu ile dilimlenmiş turp korunur) ve sogeumjeori (tuzlu turp) Bu dönemde kimchi kış için depolama gıda olarak kullanılmaya başlandı.

Kimchi ve Joseon Dönemi

Kimchi, Çin’de yayılmaya başlamıştır. Bu sırada kırmızı biber, Japonya’nin Kore işgali sonrasında Kore’ye geldi (1592). İsgal yaklaşık 200 yıl sürdü ve 17.yüzyılda kimchi, Joseon’de kırmızı rengi ile yaşamaya başlamıştır.

Modern Kimchi 

Kimchi bilimsel derecede besleyici olduğu ispat edilmiş ve yurtiçi ve yurtdışında ki pek çok ülkede geleceğin gıdası olarak önerilir. Böylece yabancı ülkelere kimchi ihracatı artıyor. Çin, Rusya, Hawaii ve Japonya’ya Koreli göçmenler ilk olarak kimchiyi tanıttılar. Yavaş yavaş yabancılar arasında popülerlik kazandı. Artık kimchi bulunabilir her yerde Koreliler de yaşıyor. Geçmişte, üretimi ve tüketimi belirli toplumlar arasında sınırlı olsada günümüzde bir küresel gıda haline geldi.