8719

Baharatların Önemi

Koreliler geleneksel olarak yemeklerin tadını ve kalitesini, baharatlar ile sosların belirlediğine inanır. Lezzetli bir yemek için bu bileşenleri kullanmak şarttır. Soya fasulyesi ezmesi, soya sosu, kırmızı biber ezmesi ve kimchi gibi yiyecekler Kore mutfaklarının temel malzemeleridir.

Kırmızı Acı Biber
pepper

Kırmızı acı biber olmayan bir Kore yemeğinden bahsetmek güçtür. Bu biberler ‘gochujang’ın (kırmızı biber ezmesi) ana bileşenidir ve birçok güveç ve yardımcı yemeğin içinde bulunur. Kırmızı biberin acı tat veren bileşenleri ayrıca ağrılara ve yağ yakımına yardımcıdır ve ideal bir diyet besinidir.
 

Soya fasulyesi
soya
‘Doenjang’ın (soya fasulyesi ezmesi) ana bileşeni olan soya fasulyesi, protein de dahil olmak üzere önemli besin değerlerine sahiptir. Soya fasulyesi ayrıca kanseri önleyen enzimler ve kolestrolü düşüren E vitamini açısından zengindir. Soya fasulyesi pirinçle pişirilebilir, küçük parçalara ufalanarak yemeklere konulabilir ya da tofu şeklinde tüketilebilir.
 

Doenjang
doenjang
 

Soya fasulyesi ezmesi Koreliler için 2000 yıldan uzun bir süre boyunca popüler bir besin olmuştur. Soya fasulyesi, su ve tuzun güneş ışığı ve rüzgar gibi doğal elementlerle birleşmesinden oluşan bu besinin kansere karşı önleyici olduğu kanıtlanmıştır. Dünya çapında birçok kişi Kore’ye bu yiyeceği tatmaya gelmektedir. Taze dağ bitkileriyle karıştırılarak ya da direkt kase içinde yenilebilmektedir.Gochujang
gochujang
Gochujang, (kırmızı biber ezmesi) kurutulmuş biber, tuz, su, fermante boya fasulyesi ve tatlı pirinç sosundan yapılır. Bu bileşenler karıştırılarak fermante edilir ve sosun baharatlı bir tada ulaşmasını sağlar. Koreliler genellikle bu baharatlı ezmeyi pirinç ve susam yağıyla tüketir. Ayrıca sebzeler için sos olarak da kullanılır.

 

Ganjang
ganjang
Ganjang (soya sosu) soya fasulyesi ezmesine benzer aşamalardan geçer. Soya fasulyelerine su ve tuz eklenerek yaklaşık 2 ay boyunca fermante edilir. Bu süreç içinde amino asit ve laktik asitler ortaya çıkarak soya sosunu oluşturur. Ganjang, güveç yemeklerinde ve çorbalarda kullanılır. Ayrıca kızartılmış yemekler için ezme olarak da tüketilir.Kore sos ve çeşnilerinin önemi
condiments

Soya sosu, soya fasulyesi ezmesi ve kırmızı biber ezmesi içeren Kore sosları, taze baharat ve çeşnilerle zenginleştirilir. Soğan, sarmısak, pırasa, zencefil, susam yağı, ezilmiş susam tuzu ve kırmızı biber, Kore’nin en çok bilinen baharatlarının başında gelir.