8719

Kore'nin Resmi Alfabesi

Hangeul – Kore’nin Resmi Alfabesi

Kore’nin resmi alfabesi Hangeul, Joseon Hanedanı zamanında Kral Sejong tarafından bulunmuştur. Orjinal adı Hunminjeongeum olan alfabe 1443 yılında icat edilmiştir ve Kral tarafından 1446 yılında ilan edilmiştir. Başlangıçta 17 adet sessiz ve 11 adet sesli harfe sahip olan alfabeden daha sonra 3 sessiz ve 1 sesli harf çıkartılmış, toplam 24 harfe düşürülmüştür. Heceler sesli ve sessiz harflerin kombinasyonundan oluşmakta ve kelimeler bu şekilde yaratılmaktadır.

Kore dilinin resmi ismi 1910 yılında ‘Hangeul’ olarak değiştirilmiştir. ‘Hunminjeongeum İlan Günü’ de 1926’ya kadar ‘Gagya İlan Günü’ olarak adlandırılmış ve 1928 yılından itibaren adı bugünkü ismine, ‘Hangeul İlan Günü’ne çevrilmiştir.

Aşağıdaki tablo 24 Hangeul karakterini ve bu karakterlerin Roma alfabesindeki karşılıkları göstermektedir. Hangeul’un kullanımıyla ilgili kişilerin eğitilmesini amaçlayan ‘Hunminjeongeum’ isimli döküman UNESCO’da kayıtlıdır. Kurum, Hangeul alfabesinin icadını onurlandırmak için her yıl ‘King Sejong Literacy Prize’ ödülünü vermektedir.

272763_1_2

f