8719

Türkiye-Güney Kore

Türkiye – Güney Kore Siyasi İlişkileri

Türkiye ile G. Kore arasındaki siyasi ilişkiler 11 Ağustos 1949′da ülkemizin Kore Cumhuriyeti’ni bağımsız bir devlet olarak tanımasıyla başlamıştır. Kore Savaşı’na bir tugayla katılmamız ikili ilişkilerimize olumlu bir hava getirmiş ve Mart 1957′de diplomatik ilişkiler kurulmuştur.

G. Kore ile Türkiye arasında siyasi alanda herhangi bir sorun bulunmamakla birlikte, 2000’li yıllara kadar üst düzey temaslarda eksiklik yaşanmıştır.

Sayın Başbakanımızın Şubat 2004’te gerçekleştirdiği G. Kore ziyareti iki ülke arasındaki üst düzey temaslarda yaşanan durgunluğu ortadan kaldırmıştır. Cumhurbaşkanı Roh Moon-hyun’un Nisan 2005’teki ziyareti G. Kore’den ülkemize diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1957 yılından bu yana Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olmuştur. G. Kore Başbakanı Han Seung-soo’nun Aralık 2008’de ülkemizi ziyareti de ilişkilere ivme kazandırmıştır. 2010 yılı siyasi diyalogun güçlendirilmesi açısından anlamlı bir dönem olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız 14-16 Haziran 2010 tarihlerinde G. Kore’ye resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Başbakanımız, 11-12 Kasım 2010 tarihlerinde Seul’de yapılan G-20 Zirvesi için gittiği Seul’de 13 Kasım günü G. Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Güney Kore Dışişleri ve Ticaret Bakanı Kim Sung-hwan, Sayın Bakanımızın davetine icabetle 19-20 Ocak 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ise, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak 4-7 Şubat 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu vesileyle imzalanan Ortak Bildiriyle ilişkiler, stratejik ortaklık düzeyine yükseltilmiştir.

Öte yandan, Sayın Başbakanımız 26-27 Mart 2012 tarihlerinde Seul’de düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmıştır. Sayın Başbakanımıza Sayın Bakanımız da eşlik etmiştir.

Siyasi ilişkilerde yakalanan ivmeye karşın, ekonomik ve ticari alanda halen arzu edilen ilişkinin tesis edildiğini söylemek güçtür. İkili ticaret hacmi potansiyelinin gerisindedir ve büyük oranda ülkemiz aleyhine olan ticaret açığı devam etmektedir.

Ticaret verileri: (milyon ABD Doları)

g

“Türkiye Cumhuriyeti ile Kore Cumhuriyeti arasında Serbest Ticaret Alanı Tesis Eden Çerçeve Anlaşma” ile “Türkiye Cumhuriyeti ile Kore Cumhuriyeti arasındaki Mal Ticareti

Anlaşması” 1 Ağustos 2012 tarihinde İstanbul’da düzenlenen bir törenle Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile Güney Kore Ticaret Bakanı Bark tarafından imzalanmıştır. Sözkonusu Anlaşmalar, Güney Kore Ulusal Meclisi’nde ve TBMM Genel Kurulu’nda onaylanmıştır.

2012 Şubat ayı itibariyle ülkemizde 202 adet Güney Kore sermayesine sahip firma faaliyet göstermektedir. Son on yılda Güney Kore’den ülkemize toplamda 372 milyon Dolar tutarında doğrudan sermaye yatırımı gerçekleşmiştir.

İki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin ele alındığı Karma Ekonomik Komisyon (KEK) ile İş Konseyi mekanizmaları bulunmaktadır. KEK toplantısı son olarak 25 Eylül 2009 tarihinde Ankara’da yapılmıştır.

Ülkemizi 2011 yılında yaklaşık 150 bin Güney Koreli turist ziyaret etmiştir.