8719

 

 

Kore Yemek Masası Etiği

 

Sofra gelenekleri ve kullanılan edevatlar ülkeden ülkeye değiştiği gibi etik kuralları da değişmektedir. Aşağıda Kore Sofra Etiği ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.
1. Sofrada büyükler varsa oturma düzeni, en genç ya da düşük seviyedeki kişinin kapıya en yakın konumda oturmasıyla ve diğerlerinin onu izlemesiyle oluşur. Büyükler yemeğe başladıktan sonra diğerleri de yemeğini yiyebilir. Yemek yeme hızını büyüklerle dengelemeye çalışın. Büyükleriniz yemeğini bitirmeden sizin bitirmeniz ayıp olarak değerlendirilebilir. Eğer mümkünse büyükler yemeğini yiyene kadar küçük parçalar halinde lokmalar alın.
2. Kaşık ve yemek çubukları aynı elde tutulmamalıdır. Kaşık yalnızca pilav ve çorba yenilirken kullanılmalıdır.
3. Hijyen nedeniyle mezeleri yerken kaşık kullanmayın.
4. Tüm masa için yemekler geldiğinde kendi hususi yemeğiniz için bir tabak kullanın. Kaşık, yemek çubukları ve tabaklarla ses çıkartmayın.
5. Ulaşma alanınızda bulunan yemekleri seçin ve kolunuzu masa üzerinde fazla uzatmayın.
6. Yemekten sonra kaşık ve yemek çubuklarını orijinal yerlerine koyun. Kullanılmış peçeteyi katlayın ve masanın üzerinde bırakın.
7. Yemek sırasında öksürme ya da hapşurma ihtiyacı hissettiğinizde, yanınızdakileri rahatsız etmemek için başınızı bir yana çevirin ve ağzınızı peçeteyle kapatın. Burun temizleme ihtiyacınızı tuvalette giderin.


Kore Sofra Kurma Şekilleri


Geleneksel Sofra Kurulumu

Geleneksel Kore sofrasında tüm yiyecekler aynı serviste ve aynı anda, açık alan şeklinde servis edilir. Sofra kurulumu temel olarak tek kişiliktir. Pişirilmiş pirincin ana yemek olduğu Bap-sang (standart masa kurulumu), juk-sang (lapa masası), myeon-sang (noodle masası), juan-sang (likör masası), dagwa-sang (yeniletici masa) ve gyoja-sang (büyük yemek masası) olarak sınıflandırılır.

1) Akşam Yemeği Masası

 

Standart akşam yemeği masasında pişirilmiş pilav ana yemektir. Banchan (yan yemekler) tarif, içerik, renk ve yemek ısısına göre düzenlenir. Yan yemeklerin sayısına göre 3, 5, 7, 9, 12’li olarak hazırlanabilir.

2) Lapa Masası

Bu masa kurulumunda ana yemek lapadır. Nabak-kimchi (turp turşusu), bugeo-bopuragi (mevsimsel kurutulmuş kömürbalığı lapası), jeotguk-jjigae (tuza fermante edilmiş deniz yahnisi) gibi tuzsuz ve az tuzlu yan yemekler lapaya eşlik eder.

3) Noodle Masası

Noodles, tteokguk ve soslardan oluşan masadır. Öğle yemeği ya da ağa öğün olarak idealdir.

4) Likör Masası

Bu masa misafirleri eğlendirmeye ve iyi zaman geçirmeye yöneliktir. Kurutulmuş et, balık dilimleri, jeon, pyeonyuk, jjim, jeongol, saengchae, Kimchi, meyve, pirinç keki gibi birçok meze likörle birlikte servis edilir.

5) Yeniletici Masa

Alkol içermeyen içeceklerin servis edildiği masadır. Gaksaekpyeon, yumilgwa, yugwa, dasik, suksilgwa, saengsilgwa, hwachae ve çay gibi içeceklerin keyfi çıkarılır.

6) Büyük Yemek Masası

Tatil ve seromoni gibi özel günlerde aynı anda birçok kişiye servis edilmesine olanak sağlar.