8719

Koreliler için alkol, sevinç ve hüzne hayat boyu eşlik eden bir dosttur. Antik çağlardan beri Koreliler kendi likörlerini mayalar. O zamanlardan bu güne her festival ve etkinlikte likör tüketilir. Tarihi kayıtlar Korelilerin 4. yüzyıldan önce tahıl bazlı likör mayaladıklarını göstermektedir. Bu tarihten beri Koreliler yıllık harman ve gelecek için iyi dileklerden bulunarak atalarının anısına alkol tüketme ayini yapar. Ayin bağışından sonra dans ederek ve şarkı söylenerek likörün tadı çıkarılır.

Kore’nin geleneksel likörleri üç adettir; takju (탁주), cheongju 청주 (ya da yakju 약주), ve soju (소주). Bunların arasında en eski olan takju, pirinç ya da buğday gibi fermante tahıllarla yapılır. Takju temiz bir likör olarak rafine edilirse choengju (yakju), distile edilirse soju olur. Günümüzde takju makgeolli olarak bilinir ve hem Koreliler, hem de uluslar arası ziyaretçilerin sevdiği bir içkidir.

 

Makgeolli (Takju) – 막걸리 (탁주)
273375_1_10

Kore’ye özel bir içkidir. Gluten pirinç, arpa ya da nuruk içeren buğday, fermantasyon kültürü ve suyun karıştırılmasıyla yapılır. Bu karışım daha sonra dinlenmeye bırakılır. Süte benzeyen opak bir rengi ve düşük alkol oranı (6%-7%) vardır. Takju (tak, opak demektir) ve nongju (nong çiftçi demektir) olarak da adlandırılır çünkü uzun bir iş gününden sonra tarım işçileri tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir.

Kore’de en popüler makgeolli çeşitleri pirinçten yapılan ssal makgeolli (ssal pirinç demektir) ve yüzeyinde pirinç tanelerinin kaldığı dongdongju (dongong yüzen demektir) içkileridir. Makgeolli içilmeden önce iyice çalkalanmalıdır. İyi makgeolli içkileri tatlı, ekşi, acı ve sert lezzetleri biraraya getirmelidir. Seul’un birçok yerinde bu içkiyi tadabilirsiniz. Özellikle tavsiye edilen bölgeler ise Insa-dong ve Myeong-dong bölgelerindeki geleneksel Kore barları tavsiye edilir. Seul dışında da makgeolli satan birçok işletme mevcuttur. Ayrıca çeşitli büyüklükteki marketlerde geniş bir yelpazede makgeolli ve dongdongju bulabilirsiniz. Pastörize edilmemiş makgeolli ancak 10-30 gün arasında bozulmadan kalabilir. Almadan önce son kullanma tarihini mutlaka inceleyiniz.

 

Chamsari Takju (참살이탁주)
273375_1_13

%6 alkol içeren bir makgeolli markasıdır. Hankyong Ulusal Üniversitesi tarafından tasarlanan bir mayalama yöntemi kullanılarak hem doğaya dosttur, hem de pestisit içermeyen pirinçten yapılmaktadır. Baş ağrısı ve yorgunluk gibi olumsuz etkilere karşı içindeki B1 ve B2 vitaminleri korunmuştur. Bu nedenle cilde de iyi geldiği düşünülmektedir. 2009 Nisan ayında Lotte Hotel’de yapılan Uluslararası Kore Yemekleri Sempozyumu’nun resmi içeceği olmuştur.

 

 

Kooksoondang Ssal Makgeolli (국순당 쌀막걸리)
273375_1_15

Özel nuruk kültürü ve pişmemiş pirinçle yapılan kaliteli bir makgeolli çeşitidir. Serinletici aroması ve müthiş tadıyla bilinir. Düşük ısıda pastörizasyondan geçtiği için besin değeri kaybı minimize edilmiştir. Bu marka makgeolli yüksek miktarda aminoaside sahip olduğundan dolayı taze tadını uzun süre koruyabilir. Düşük ısıda geçen pastörizasyon sonrası likör hijyenik bir yere alınarak bir yıla kadar saklanabilir ve pikniklere götürülebilir. Plastik şişede satılan saeng makgeolli (생막걸리) çeşidi de vardır.

 

 

Seoul Takju’s Jangsoo Saeng Makgeolli (서울탁주 장수 생막걸리)
273375_1_16

%6 alkol içerir. Beyaz pirinçten yapılır ve düşük ısıda yavaş fermantasyon süreci sayesinde eşsiz, yumuşak bir tada sahiptir. Yaş maya, doğal fermantasyon aşamasında ortaya çıkan karbondioksiti dengeler ve bu geleneksel içkinin yüksek besin değerleriyle eşsiz bir lezzete kavuşmasını sağlar.

 

 

Cheongju (Yakju) – 청주 (약주)
273375_1_32

Kalın ve opak Takju aksine kuru bir likördür. Mayalanma süreci takju ile büyük ölçüde benzerlik gösterir ancak filtreleme süreci farklıdır. Ana malzemeleri pirinç, nuruk kültürü ve sudur. Tüm bunlar karıştırılarak 20-25 derece sıcaklıkta 10-20 gün bekletilir. Bu süre boyunca fermante olan malzemeler likörü oluşturur. Daha sonra bamboo dallarından yapılan uzun, silindirik kevgir (yongsu) şişenin ortasına yerleştirilir. Temiz likör yongsu içine toplanır. Cheongju Kore’de yüksek kaliteli likör olarak bilinir ve bu nedenle barlarda bulmak zor olabilir. Daha çok yüksek standarttaki süpermarketlerde özel paketlerde satılmaktadır. Özel etkinlikler ve tatiller için ideal bir likördür.


 

Gyeongju Gyodong Beopju (경주 교동법주)
273375_1_19

Gyodong, Gyeongju bölgesinde yaşayan Choi ailesi tarafından birkaç jenerasyon boyunca üretilen bir likördür. Bu 300 yıllık içki 1986’da Important Intangible Cultural Asset no. 86-3 olarak kayda alınmıştır. Glutenli pirinç ile mayalanır ve kimyasal içermez. %17 civarında alkol oranı vardır ve temiz, transparan bir sarı renge sahiptir.

Birçok tahıl bazlı likör tipi gibi Beopju’nun eşsiz tatlılığı tüm ağızı dolaşır. Likörün ana karakteristiğini oluşturan tat temel likörün oluşmasından sonra ikinci bir defa fermantasyon sürecine sokulmasından oluşur. Bu nedenle yaklaşık 100 günde mayalanır ve piyasada satılan içkiler yaklaşık 1 yıl beklemiştir.

 

Hansan Sogokju (한산 소곡주)
273375_1_20

Chungcheongnam-do ili Seocheon bölgesi Hansan’da mayalanan bu geleneksel likör, ilde Intangible Cultural Asset no. 3 olarak kaydedilmiştir. 1500 yıl önce Baekje Hanedanlığı’nın ailesi tarafından tüketildiği söylenmektedir. Hansan Sogokju tatlı ve güzel kokulu bir aromaya sahiptir ve sarı renklidir. Yabani kasımpatılardan gelen eşsiz kokusu özellikle beğenilmektedir. %18 alkol oranıyla rahatlıkla tüketilebilir. Kan pıhtılaşması ve damar genişlemesine yardımcı olan sogokju ilaç olarak da kullanılmaktadır.

 

 

Soju (소주)
273375_1_21

Öncelikle pirinç ve diğer tahılların kültürle beraber fermante edilir ve daha sonra damıtılır. Sıcaklık yoğunluğu, lezzet, kalite ve sayıya göre soju’lar değişir. Damıtılma yöntemiyle yapıldığı için alkol oranı yüksektir.
Soju, Kore’nin en popüler içkisidir. Intangible Cultural Assets altında yerel olarak üretilen geleneksel likörler hem pahalıdır hem de yerel barlarda bulmak zordur. Ancak standart soju, hemen hemen her barda bulunabilir. 360ml’lik şişelerde satılır ve birçok markası vardır. Soju’nun oldukça popüler olması nedeniyle market savaşı yüksektir. Bulunması oldukça kolay olan bu içki en küçük kentlerdeki marketlerden bile alınabilir.

 

Andong Soju (안동소주)
273375_1_22

Andong Soju, Andong bölgesinde ünlü bir aile tarafından uzun jenerasyonlar boyunca üretilen geleneksel bir damıtma likördür. 1987’de Gyeongsangbuk-do bölgesinde Intangible Cultural Asset no. 12 olarak kayda alınmıştır. Goryeo Hanedanlığı (918~1392) zamanından beri popüler olan içki misafirler ve hastalar için kullanılmaktadır. Üretim süreci pirinç ve arpa dahil olmak üzere beş çeşit tahıl ve nuruk kültürünün karıştırılmasıyla başlar. Bu karışım bir hafta bekletilir ve bir kazana alınarak bir gün boyunca damıtılır ve sojuyu oluşturur. Alkol oranı yüksektir (%45). Uzun zamandan beri Andong soju karın ağrıları ve böcek ısırmaları gibi sorunlarda ilaç olarak kullanılmaktadır.

 

 

Jeonju Leegangju (전주 이강주)
273375_1_23

İmparator Gojong (1863~1907) zamanında imzalanan Joseon – Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Antlaşması’nın resmi içeceği olarak seçilmiştir. Jeonju’da üretilen yüksek kaliteli zerdeçali nedeniyle ünlenmiştir. Pirinçten yapılan yerel soju’ya armut, zencefil, tarçın ve bal eklenerek yapılır. Bu karışım daha sonra uzun bir bekletme sürecine alınır. Açık sarı rengi, güçlü bir kokusu ve net bir tadı vardır. Alkol oranı %22 – %25 arasındadır. Tıpta da kullanılması dolayısıyla baş ağrısı gibi olumsuzluklara yol açmaz.

 

 

Munbaeju (문배주)
273375_1_24

Şu an Kuzey Kore bölgesinde bulunan Pyeongan-do ilinin geleneksel bir içkisi olan Munbaeju, 1986’da Important Intangible Cultural Asset no. 86 olarak kaydedilmiştir. 2000’deki Güney – Kuzey Kore Zirvesi’nde kaldırılan kadehlerde bu içki vardı. Distile içkinin ana malzemeleri buğday, kabuksuz akdarı ve Afrika akdarılarını içerir. Sarı / kahverengi likör armut kokusuna sahiptir (munbaeju ismi bir çeşit armut ağacıdır). Yüksek alkol oranına rağmen (%40) içimi diğer sojulara göre rahattır.

 

 

Jindo Hongju (진도 홍주)
273375_1_25

Bu geleneksel likör Goryeo Hanedanlığı (918∼1392) döneminden beri Jindo’da yapılmakta olup 1994 yılında Jeollanam-do ilinde Intangible Cultural Asset no. 26 olarak kayıt altına alınmıştır. Buharlanmış arpaya nuruk kültürü katılır ve karışım dinlenmeye bırakılır. Karakteristik kırmızı rengi elde etmek için ‘redroot groomwell’ isimli bir bitki katılır. Fermante ve distile olmuş liköre groomwell eklenmesi Jindo Hongju’nun eşsiz lezzetini ve rengini oluşturur. %40 üzerinde alkol oranı olmasına rağmen hafif bir kokusu ve tadı vardır. Groomwell bitkisi başta diabet olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır

 

 

Diğer Popüler Soju’lar
273375_1_26

Piyasadaki en popüler soju’lar su ve diğer içeceklerin karıştırılmasıyla yapılan, seyreltimiş soju’lardır. Seul’de en çok bilinenler Chamiseul (참이슬), Cheo-eum Cheoreom (처음처럼), ve J’dir. Tümü aynı soju tabanına sahip olmasına rağmen su içeriği ve eklenmiş diğer maddeler bakımından farklılık gösterir. Seyreltilmiş soju 1965 yılında ilk kez piyasaya çıktığında alkol oranı %30 civarındaydı. Likör oranı yıllar boyunca giderek düştü ve günümüzde %20 altı alkol içeren soju’lar popüler hale gelmeye başladı. Jeju’da Green (그린), Siwon (시원) ve Hallasan (한라산) gibi yerel markalar da var.

 

 

Gwasilju (과실주)
273375_1_27

Meyve bazlı likörlere Korece’de verilen genel isimdir. Kaliteli bir gwasilju için kullanılan meyvelerin taze ve ayırt edilebilir bir keskinliğe sahip olması gerekir. Standart Kore aileleri çeşitli meyveleri soju ile karıştırarak ev yapımı gwasilju elde edebilmektedir. Bar, market ve tekel bayiler de Seoljungmae (설중매), Maechwisun (매취순), Maehwasu (매화수), ve Sansachun (산 사춘) gibi birçok gwasilju markası satmaktadır. Bu içki normal soju’lardan biraz daha pahalıdır ancak kokusu, meyve bazlı tadı ve hafif tadı nedeniyle özellikle kadınlar arasında popülerdir.

 

Gochang Bokbunja (고창 복분자주)
273375_1_28

Bokbunja adı verilen siyah ahududulardan yapılmaktadır ve Gochang, Jeollabuk-do bölgesindeki Seonunsa Manastır’ının 1400 yıldır en sevilen içkilerinden birisidir. Leziz tadı ve hafifliği nedeniyle hem erkek hem de kadınlar tarafından sevilir. Bokbunja kelimesinin ilginç bir anlamı vardır; bir klozeti devirecek kadar yüksek bir gücü ifade eder. Yalnızca bu, bokbunja’nın gücünü çok iyi açıklamaktadır. Kansere karşı etkili olduğu, yaşlanmayı geciktirdiği ve damarları güçlendirdiği düşünülmektedir. Bunun yanında hafızaya ve görme duyusuna olumlu etkileri vardır.

 

 

Jinro Maehwasu (진로 매화수)
273375_1_29

Jinro Maehwasu saf yeşil erik özünün dondurulup bir ay boyunca filtrelenmesiyle yapılan bir içkidir. Rafine ve hafif bir tadı vardır. Yeşil erikte doğal olarak bulunan organik asit ve vitaminler özellikle cilt için çok yararlıdır ve bu nedenle bu içki kadınlar arasında oldukça popülerdir.

 Lotte Seoljungmae (롯데 설중매)
273375_1_30

Lotte Seoljungmae gerçek erik içerir. En yüksek kalitede elle toplanan meyvelerle yapılan içeceğin hafif bir lezzeti vardır. Saf yeşil erik özü düşük sıcaklıkta çıkarılır ve bu sayede meyvenin tazeliğinin korunması sağlanır. -8 derecede 10 gün bu şekilde saklanan içecek güçlü bir kokuya ve hafif bir tada sahiptir.